poniedziałek, 19 października 2015

Czytamy | Czy "Magia sprzątania" Marie Kondo mnie "zaczarowała"?

Zakładając bloga nie nastawiałam się na jakąś konkretną tematykę, chociaż nie ukrywam, że ta kosmetyczno - modowa jest najbliższa mojemu sercu. Blog ma być "moja chwilą relaksu", na którym spędzam właśnie te wolne chwile, wygospodarowane w codziennej bieganinie. 
Jako, że bardzo lubię czytać, i zawsze na moim stoliku nocnym znajduje się jakaś aktualnie czytana książka, postanowiłam uruchomić na blogu serię "czytamy", w której chcę się z Wami dzielić moimi subiektywnymi opiniami i odczuciami, na temat przeczytanych książek - w tym także licznych bestsellerów jakie możemy znaleźć na rynku. 
Na początku istnienia bloga dodałam już podobny wpis o dwóch lekkich pozycjach, z którymi możecie się zapoznać tutaj - klik. Teraz postanowiłam na dobre wdrożyć taką "książkową serię wpisów". 

Która z nas nie chciałaby być "perfekcyjną panią domu"? No właśnie, ja też bym chciała i pomimo tego, że nie jestem urodzoną bałaganiarą, to do perfekcji dużo mi brakuje. Kiedy usłyszałam o książce Marie Kondo o intrygującej nazwie "Magia sprzątania" pomyślałam sobie, że to może być pozycja dla mnie i że chciałabym poddać się tej obiecanej magii. Zważając na fakt, że inne dziewczyny polecały ją wszem i wobec, w końcu ją kupiłam.

Obecnie jestem świeżo po lekturze książki - czy teraz stanę się królową domowego porządku?


Książka składa się z 5 rozdziałów, każdy poświęcony jest - jakby to trafnie ująć - kolejnemu etapowi, który ma pomóc nam osiągnąć ład i harmonię.

Rozdział 1 


Rozdział pierwszy ma otworzyć nam oczy i pokazać, jakie błędy popełniamy w codziennym porządkowaniu naszej przestrzeni - jest tu wyłożona kawa na ławę dotycząca wszelkich możliwych błędów, jakie popełniamy każdego dnia - krótko mówiąc - sprzątnij raz, a dobrze - jeśli masz zamiar robić to codziennie po trochu, nie skończysz nigdy.
Przede wszystkim powinniśmy sprzątać wg kategorii przedmiotu, a nie wg jego lokalizacji. Bo czy nie jest tak, że i w waszych domach jeden rodzaj przedmiotu np. dokumenty, znajdują się w rożnych miejscach - np. w szufladach w kuchni i w szafce w pokoju?

Rozdział 2


I to chyba powinno stanowić motto tej książki - nie powinno zaczynać się sprzątać i organizować przestrzeni w domu przed uprzednim pozbyciem się wszelkich przedmiotów, które "nie sprawiają nam radości". Tak,  dosłownie tak brzmią słowa autorki, które jak mantra przewijają się w książce. Powinniśmy się otaczać tylko i wyłącznie przedmiotami, które wywołują w nas radość.
Porządkowanie rzeczy powinniśmy zacząć w ściśle określonej kolejności, która w zdecydowany sposób ułatwi nam dokonywanie właściwych wyborów.

Rozdział 3Wg autorki najlepsza kolejność to:
1) Ubrania (zaleca się sprzątać wg kategorii np. dół- swetry i bluzki, góra- spódnice i spodnie)
2) Książki
3) Dokumenty
4) Komono (czyli tzw różności)
5) Rzeczy sentymentalne (pamiątki, prezenty, zdjęcia itp.)

Nie bez przyczyny przedmioty o charakterze sentymentalnym należy zostawić na sam koniec - z biegiem czasu, przechodząc z jednej kategorii na drugą, nauczymy się już dobrze rozróżniać, co nam daje prawdziwą radość i łatwiej i zdecydowanej będzie nam podjąć decyzję w stosunku do rzeczy sentymentalnych, bliskich naszemu sercu, z którymi najciężej jest się rozstać.

Ideą "wielkiego sprzątania" jest wyrzucenie wszystkich rzeczy z danej kategorii na środek pokoju (np z kategorii ubrań - góra, należy wyrzucić na środek pokoju każdą jedną posiadaną bluzkę czy sweter) i każdą rzecz należy koniecznie wziąć w rękę i zadać sobie pytanie : " czy to sprawia mi radość" - jeśli tak, rzecz zostaje z nami, jeśli nie automatycznie ląduje w worku na śmieci. Autorka na każdym kroku przypomina, jak ważny jest bezpośredni kontakt z przedmiotem - wg niej tylko wówczas tak naprawdę jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana rzecz wzbudza w nas radość.
Procedura eliminacji przebiega z każdym jednym przedmiotem z każdej z pięciu kategorii w ten sam sposób.

Rozdział 4 


Jeśli już pozbyliśmy się wszelkich przedmiotów, które nie wywołują w nas radości, musimy wyznaczyć każdej rzeczy w domu swoje miejsce tak, aby bałagan już więcej nie powrócił. Nie należy rozkładać rzeczy po całym mieszkaniu, wszelkie przedmioty znajdujące się na podłodze, powinny znaleźć swoje miejsce w szafie tak, żeby przestrzeń wokół nas była czysta. Jeśli kupimy nowe ubrania, od razu zerwijmy z nich metki, nie trzymajmy nic na wannie ani na kuchennym zlewie, torby trzymajmy w innych torbach.

Rozdział 5


W jaki sposób? Po prostu będziesz szczęśliwy :) Brzmi banalnie?

Według mnie książka jest naprawdę ciekawą pozycją, jednak nie do końca zgadzam się z pewnymi kwestiami, jednocześnie uważając, że kult "cudowności rzeczy" jest w książce dość mocno przesadzony.
Autorka na każdym kroku stara się nam uświadomić, że powinnyśmy dziękować każdej rzeczy, za to, co dla nas "zrobiła" w ciągu dnia. Brać ubrania do ręki, gładzić je i dziękować, że ozdabiają nasze ciała (czy tylko mi wydaje się to dość dziwne?) Po przyjściu do domu odłożyć buty (oczywiście w miejsce do tego wyznaczone) i podziękować im, że nas prowadziły i chroniły prze cały dzień.
Nie zgadzam się także w kwestii wyrzucania zdjęć, w mniemaniu, że wszelkie wspomnienia zachowujemy w nas samych. Może autorka nie każe wyrzucać wszelkich posiadanych fotografii - jednak sugeruje ZNACZNE pomniejszenie zbiorów.

Z pewnymi kwestiami poruszanymi w książce nie do końca się zgadzam, jednak chętnie zastosuję się do kilku ciekawych porad.

Jeśli jesteście zainteresowane książką, zachęcam do lektury, natomiast jeśli któraś z Was już  ją przeczytała, chętnie poznam Wasze opinie!

Do następnego!

21 komentarzy:

 1. Mam, przeczytalam i tylko sie zebrac nie moge do konca z tym sprzataniem:) a raczej wywalaniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja- w głównej mierze chodzi o wrzucanie

   Usuń
 2. Mam, przeczytalam i tylko sie zebrac nie moge do konca z tym sprzataniem:) a raczej wywalaniem

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo o tej książce słyszałam, ostatnio robi furorę w internecie, jednak nie spodziewałam się, że znajdują się tam aż tak fanatyczne porady, jak wyrzucanie fotografii...:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie ja tak samo :D Nigdy nie wyrzucam fotografii :)

   Usuń
  2. Tak, porada dość ekstremalna jak dla mnie i jak widzę, dla większości też

   Usuń
 4. Czytałam, ale nie zgadzam się ze wszystkimi zaleceniami, podanymi przez autorkę...
  Z pewnością nigdy nie będę opróżniała torebki za każdym razem po powrocie do domu i nie będę do przedmiotów mówiła i im dziękowała za to że ze mną są i mi dobrze służą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, dla mnie codzienne opróżnianie torebki to gruba przesada

   Usuń
 5. Zaciekawiłaś mnie tą książką - dopiszę ją do mojej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytało się lekko i przyjemnie - ale dla mnie jest troszkę przesadzona, jeśli chodzi o to wszechobecne dziekowanie

   Usuń
 6. Hmmm wyrzucanie przychodzi najgorzej :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj dla mnie też wyrzucanie jest najtrudniejsze :)

   Usuń
  2. Mi nawet dość łatwo przychodzi - zyskuje dużo przestrzeni i widzę, że niektóre rzeczy rzeczywiście były zbędne

   Usuń
 7. Nice blog!


  http://kissthestarsblog.blogspot.ro/

  OdpowiedzUsuń
 8. "Brać ubrania do ręki, gładzić je i dziękować, że ozdabiają nasze ciała"- może powinnam im jeszcze ołtarzyk wystawić:P?

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam, jednak myślę, że powinnam po nią sięgnąć :) mam niestety malutki problem ze zorganizowaniem czasu na porządki i czas to zmienić :D
  Zapraszam do mnie :)
  fashionbychristi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też czasem trudno zorganizować czas, ale małymi krokami porządkuję :)

   Usuń
 10. "Zacznij od wyrzucania" - Boże jak to zrobić? I dlaczego to jest takie trudne :( Pomocy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahah, uwierz mi, że jak już zaczniesz, pójdzie łatwo - aż za łatwo :)

   Usuń

Jeśli do mnie zajrzałaś, zostaw po sobie ślad w postaci komentarza - daje mi to motywację do dalszego pisania i sprawia, że to co robię ma naprawdę sens :)
Staram się odpisywać na każdy pozostawiony komentarz i zawsze odwiedzam ich autorów :)

Pozdrawiam i zapraszam częściej

Copyright © 2014 Moja chwila relaksu , Blogger